İsmail Aynacı: “Aday olma konusunda niyetimiz var!”

Belediye başkanlığına adaylık konusunda, “Aday olma konusunda niyetimiz var” diyen İYİ Parti Gölcük İlçe Başkanı Aynacı, “Genel merkez, ‘İlçe başkanlığını bırak. Başvurunu yap’ derse. O gün başvurumu yapacağım” dedi. İttifak tartışmaları hakkında da konuşan Aynacı, “Ben Gölcük’ü yönetmek istiyorum. Beni şu an 3 meclis üyesini 6’ya çıkarmak mutlu etmeyecek. Biz bu takımı maçı kazanmak için kurduk. Şampiyon olacağız diye takım kurduk. Futbolcularımızın alt yapı gibi kullanması mantıksız” dedi.

Gülşah Yücel Ay
Gülşah Yücel Ay Tüm Haberleri
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Haber - İYİ Parti Gölcük İlçe Başkanı İsmail Aynacı gazetemize ziyarette bulundu. Yaklaşan yerel seçimler hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulunan Aynacı belediye başkanlığına aday olma konusunda niyetinin olduğunu söyledi. İttifaklar konusunda da açıklamalarda bulunan Aynacı, yerel seçimlere İYİ Parti’nin kendi logosuyla gireceğini söyledi. İşte Aynacı’nın yerel seçimler hakkında gazetemize yapmış olduğu açıklamalar..

“KAZANANI TEBRİK EDECEĞİZ”
-Yerel seçimlerde aday olacak mısınız?

“Önümüzde bir yerel seçim var. Yerel seçimin arifesindeyiz. Doğal olarak mevcut bir yönetim var. 5 ay sonra halkın tekrar demokratik hakkını kullanarak görevlendireceği bir yönetim olacak. Türk milleti olarak demokrasiye inancımız tam. 31 Mart günü bir start çizgisi çizilecek. Adaylar projeleri ile kendileri ile siyasi parti gücüyle yarışacak. Kazananı tebrik edeceğiz.”

“ADAY OLMA DÜŞÜNCESİNDE OLAN BİRİYİM”

“Aday olma konusunda niyetimiz var. Adaylık konusunda şu an resmi başvurular partimizde başlamadı. Aday olmak isteyen ilçe başkanları için 1 Kasım tarihli bir genelgemiz var. Ben bu süreçte aday adaylığı konusunda düşüncemi il başkanlığımıza ve genel merkezde teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcımız olsun seçim işlerinden sorumlu Burak Akburak’a ilettim. Ben ilçe başkanıyım. 6 yıldır ilçe başkanıyım. 6 yıldır ilçe başkanının hem teşkilatla bağlılığı hem üyeyle bağlılığı var. Ben bugün çıkıp adayım dersem ben partimin önünü keseceğine inananlardanım. Burada yine kendim için söylüyorum. Bugün aday olduğum yerde herhangi bir arkadaş gelip de adaylık başvurusu yapmayabilir. ‘Zaten bunlar yönetici. Bunlar 6 yıldır burada’ derler. Aday olma düşüncesinde olan biriyim ama benden daha donanımlı, daha yetenekli, daha karşılığı olan bir partili arkadaşımız, ‘Ben de talibim bu konuya’ der. Biz yine partimizle istişare ederiz. Gölcük Belediyesi’ne bir tuğla fazla koyabilecek potansiyelde bir kişi varsa ben hazırım partim için söylüyorum bunu.”   

“O GÜN BEN BAŞVURUMU YAPACAĞIM”

Bugün ben adayım kelimesini kullanmak istemiyorum. Böyle bir düşüncem olduğunu belirtiyorum. Partime gelecek her başvurunun da açık olmasını istiyorum. Mevcut ilçe başkanının aday olduğu bir platformda birçok arkadaşım, ‘Zaten ilçe başkanı varken biz olmayabiliriz’ düşüncesine düşsün istemiyorum. Adaylık başvurusu yapmak isteyen herkese kapımız açık. Rabbim nasip ederse benimde böyle bir niyetim var. Genel merkez bu talep doğrultusunda, ‘Tamam sen ilçe başkanlığını bırak. Başvurunu yap’ derse. O gün ben başvurumu yapacağım.”

“BU KELİME BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR”

-İYİ Parti’nin kendi başına seçime girmesi konusunda bir kesim, ‘iktidara yarar’ diyor. Bir tarafta, ‘bütün denklem bozulur’ diyor. Gölcük’te fotoğraf nasıl olur?

“Aslında bu kelime beni çok rahatsız ediyor. Sokakta da bu algı var. Siyasi partiler vatandaşın tercihini yansıtmak için vardır. Bunun için demokrasi, siyasi partide kurulur. Ben mesela bugün Cumhuriyet Halk Partisi’yle yüzde yüz aynı görüşte olsam Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında siyaset yaparım. Bunun içine AKP ve MHP’yi de katıyorum. Uzlaşamadığımız konularda kendi doğrularımızı yansıtan bir kitleyiz. Herkes yüzde yüz İYİ Partili değildir ama müşterek değerleri topladığında yüzde 85 İYİ Parti’ye yakınsa aidiyet duygusu hisseder.”

“İTTİFAK KAZANMA SIKIŞMIŞLIĞIMIZ BENİ ÇOK ÜZÜYOR”

“Şu ittifak kazanma sıkışmışlığımız beni çok üzüyor. Cumhuriyet Halk Partisi, AKP, MHP üzerinde söylemiyorum. Ülkede demokrasi o kadar daralmaya başladı ki artık, ‘iktidarın mı muhalefetin mi işine yarıyorsuna’ düştük. Bu siyaset bu değil. Bu siyasi partiler bunun için kurulmadı. 2017’de yapılan referanduma o gün de karşı durmuş bir kitleyiz. O günde söyledik bu sistem Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılan bir sistem değil. Başkanlık sistemi değiştiği, ittifakların biteceği, koalisyonların kurulmayacağı söylendi koalisyonun kralı kuruldu.”

“CHP’DEN MİLLETVEKİLİ ALMA GİBİ SİYASİ BİR DİZAYNA MARUZ BIRAKILDIK”

“Bu sistem oylanırken, ‘Koalisyonsuz bir ülke yöneteceğiz’ dediler. Şimdi 5 yıllık koalisyon kurdu. Kopamıyor. Seçim bittiğinde sabah koalisyonla uğraşıyoruz. Cumhurbaşkanının bize dayattığı antidemokratik bir sisteme mahkum kaldık. İYİ Parti olarak seçime girdik. 2018'de kurulduk. Parti seçime sokulmayacak kararından mecbur kalıp Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili alma gibi siyasi bir dizayna maruz bırakıldık. O gün çıkış kapısı sadece seçime girebilmemiz için Cumhuriyet Halk Partisi’nin vereceği 20 milletvekiliydi ve Cumhuriyet Halk Partisi’yle bir temas içine geldik.”

“ŞAMPİYON OLACAĞIZ DİYE TAKIM KURDUK”

“Bu şartlarda 5 yıldır CHP ile yapılan bir ortaklığımız var. 5 yıl boyunca hedefe ulaşamadık. Ben 6 meclis üyesi istemiyorum. Ben Gölcük’ü yönetmek istiyorum. Beni şu an 3 meclis üyesini 6’ya çıkarmak mutlu etmeyecek. Biz bu takımı maçı kazanmak için kurduk. Şampiyon olacağız diye takım kurduk. Futbolcularımızın alt yapı gibi kullanması mantıksız geliyor. Vatandaşın önüne çıkacağız. Biz İYİ Parti’yiz. Cumhuriyet Halk Partisiyle 5 yıldır beraber bir şeyler yapmaya çalıştık. Türkiye'yi değiştirmeye çalıştık ama vatandaş demokratik hakkında bir değişiklik göstermedi.”

“GÖLCÜK’TE CHP İLE İYİ BİR UYUM İÇERİSİNDEYİZ”

-CHP ile kendi aranızda zaman zaman görüşüyor musunuz?

“Gölcük’te CHP ile iyi bir uyum içerisindeyiz. Biz beraber seçime girdik. Yerel seçim başka bir konjektör başka bir ortam. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yle o gün bir ittifak yaptık. Onların meclis üyesi ve bizim meclis üyesi adaylarımız bir listede birleşti. Bir aday etrafında toplandık. Belediyenin meclis üyeleri seçildiği gün bu rozet meclis üyesi rozeti olur. Başkanın da rozeti Türk Bayrağı olur.

“EKİBİMİZ AYNI EKİP”

“Bizim meclis üyelerimiz CHP'li, İYİ Partili değil Gölcük'ün meclis üyesi olarak çalıştı. Yaklaşık 4,5 yıl 5 olacak tüm grup toplantılarımızı bir partide yapmışızdır. Hiç ayrı bir toplantı yapmamışızdır Cumhuriyet Halk Partisiyle. Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki komisyonda alınan kararlarda veya komisyon öğelerinde hiçbir zaman ayrışmamız olmamıştır. Muhalefeti hep birlikte yapmışızdır. Burada ben Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal kimliğinde bir muhalefet kesinlikle yapmam. Biz birlikte bir millet ittifakı muhalefeti yaptık. Biz millet ittifakı olarak çalışıyoruz. Benim yaptığım muhalefet aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi muhalefetidir, onun yapığı muhalefette benim yaptığım muhalefettir. Çünkü ekibimiz aynı ekip.”

“SEÇİME KESİNLİKLE İYİ PARTİ LOGOSUYLA GİRİLECEK”

-CHP ile bir ittifak olursa nasıl bir yol izlersiniz?

“Genel merkezimizin aldığı karar ciddi bir karar. Olasılığa daha açık olan bir karar. Değerlendirmeye dahi gerek duymuyorum. Biz zaten partimizin logosuyla girecek her seçim bölgelerinde varız. Tüm toplantılara katılıyorum. Bu karar öyle bir karar değil. Biz ciddi anlamda bugün millete gidiyoruz. Bu kararı millet verecek. Millet, ‘Yanlış yaptınız’ diyebilir. Bu kararı millet ve parti verecek. Milletin kararına saygılıyız. Ama seçime kesinlikle İYİ Parti logosuyla girilecek. Milletin adayıyız. Cumhuriyet Halk Partililer ya da diğer siyasi partililer bizi desteklerlerse kapımız açık.”

“SİYASİ PARTİLER BUNUN İÇİN KURULMADI”

-Kararı millet verecek dediniz. Seçim oldu bitti. O akşam CHP’liler size, ‘Siz beraber olsaydınız seçimi kazanmıştık’ diye eleştirirse ne söylersiniz?

“Burada demokrasi inancımız kalmamış olur. Aynı şey CHP içinde geçerli. Fikirlere neden saygı duyamıyoruz bunu anlamıyorum. Birçok seçim sonuçlarını inceledik. A partisi var 3 oy almış Gölcük’te. Farazi konuşuyorum. 3 oy alan bir siyasi parti var. Bu 3 oyu değersiz mi göreceğiz? Vatandaş inanmış, aidiyet duygusu hissetmiş. Seçme ve seçilme hakkını kullanmış ve o partiye oy kullanmış. Siyaset, seçim, sandık bu değil. Formül kuralım matematik formülü gibi sonuca ulaşalım. Böyle değil siyasi partiler bunun için kurulmadı.”

“KİME KİMİ ŞİKAYET EDECEKSİN?”

“Vatandaş gelmiş bana %15 vermiş, CHP'ye %12 vermiş, AK Parti’ye %10 vermiş. Vatandaş vermiş. Kime kimi şikayet edeceksin? CHP beni kime şikayet edecek veya AK Parti MHP'yi kime şikayet edecek? Olur mu böyle bir şey. Çoğulcu demokrasi. Herkes kendi girsin. Nerede o eski günler? Şimdi kaldık o ittifakta mısın? Bu ittifakta mısın? Çok iyi biliyorum. Cumhur İttifakı’nın da müthiş itirazları var. Var ama kopamıyor. Biz demokrasiyi tekrar kazanmalıyız. Bedeli ne olursa.”

“BELKİ BEDEL ÖDEYİP ÖLECEĞİZ AMA 2028’DE FİLİZLER DOĞACAK”

“Bu bedeli İYİ Parti 2017’de kurulurken ödedi. Eğer ödenecekse 2024 bu bedeli ödemeye hazırız. Şu an parti bir karar aldı. Bunun bedeli de, zaferi de olabilir. Bedel ödenecekse yine bu millet için ödenecek. Ben kendim ve kadrom adına söylüyorum. Bu bedeli ödemeye biz hazırız. Belki bedel ödeyip öleceğiz ama 2028’de filizler doğacak. Sıkışmış demokrasiden çıkılacak. 2028’de bu filizler doğacak. 2028’de Türkiye iki ittifaktan sıyrılacak. Demokrasi geri gelecek. Amacımız, gayemiz, davamız bu.”

30 Eki 2023 - 14:43 -

Muhabir  Gülşah Yücel Ay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.