Bugün Kocaeli Haberleri

Reklamı Kapat

Erdoğan'dan Yerli Yatırımcıyı Üzecek Uygulama

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan kararda Türk lirasının değerini korumak için döviz ile yapılan menkul, gayrimenkul alım-satım ve kiralama sözleşmeleri, 30 gün içinde TL'ye dönüştürülecek. Ancak yasa sadece Türkiye'de yaşayan vatandaşları kapsıyor. Yabancılar uygulamadan muaf tutulacak.

Büyütmek için resme tıklayın

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan karara göre gayrimenkullerin döviz ile alım-satımı 30 gün içerisinde TL'ye dönüşütürelecek ve artık TL ile yapılacak. Ancak yayımlanan kararda yer alan "Türkiye'de yerleşik kişiler" ifadesi dikkat çekiyor.

Dün yayımlanan kararda yer alan ibare ile sadece Türkiye'de ikamet eden (yerleşik kişiler) gayrimenkul sahipleri döviz ile kiralama ve satma işlemi yapamıyor. Yurt dışında yaşayan ve ikamet eden bir kişi, Türkiye'de istediği şekilde güncel döviz kurundan menkul, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmeleri yapabilecek. Türkiye'deki AVM'lerin birçoğunun yurt dışı yatırımcıların elinde olduğu bilinirken, bu AVM'lerde işletmecilik yapan esnaflar ise yine kiralarını döviz ile ödeyecek.

resmi-gazete-karari.jpg?

"Türkiye'de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Bu hükümler Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütülecek."

Bugün Kocaeli Gazetesi

14 Eylül 2018 - Ekonomi

Muhabir Serkan ÜldeşYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Reklam bilgi

Anket 31 Mart Seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir'de Oyunuzu Hangi Parti'ye Kullanacaksınız?